خلاصه ای از تاریخ انبیاء الهی و ائمه اطهار (حضرت آدم صفی الله علیه السلام)

 

هو الحق

خلاصه ای از شناسه حضرت آدم علیه السلام

_ادوار نبوت : دوره اول نبوت

_لقب : خلیفه الله

_کنیه : ابوالبشر

_معنای اسم : کلمه آدم یعنی آفریده شده از سطح زمین

_پدر و مادر : با توجه به متن قران مبین و روایات متعدد حضرت آدم علیه السلام و همسرش را خداوند متعال از خاک آفریده و جان در او دمید.

_تاریخ ولادت :  اطلاع دقیقی در دست نیست .

_مدت عمر : 930 سال

_محل هبوط : آن حضرت در کوه صفا و بنا به قول مشهور در کوه سر الذیب فرود آمد.

_محل دفن : نجف الاشرف در کشور عراق

_نسب : بعد از اینکه خداوند متعال طبق نص قران و روایات ائمه اطهار علیه السلام خلقت آسمانها و زمین و مخلوقات دیگر را اراده نمود ، سرآمد مخلوقات یعنی انسان را آفرید و اولین انسان را بعنوان اولین پیامبر در روی زمین مستقر نمود و ازحضرت آدم علیه السلام بعنوان اولین پیامبر در قران یاد شده  است .

_تعداد فرزندان : اطلاع دقیقی در دست نیست ولی از برخی شواهد و قرائن معلوم می شود فرزندان زیادی داشتند .

مختصری از زندگانی انحضرت

خداوند متعال بعد از اینکه حضرت آدم علیه السلام و حوا سلام الله علیها را آفرید به آنها اجازه داد در بهشت زندگی کنند و از تمامی نعم آن بهره برند بجز از میوه درختی که ایشان را از تناول نمودن آن ممنوع نمود . و عقوبت نافرمانی از این امر الهی را رانده شدن و یا بعبارتی بهتر هبوط از سرزمین خوبان قرار داد . ولی متاسفانه حضرت آدم علیه السلام و حضرت حوا سلام الله علیها بر اثر وسوسه های ابلیس رانده شده از فرمان خدا غفلت نموده و از میوه درخت ممنوعه تناول نمودند و به امر الهی ایشان از بهشت رانده شدند و در قسمتی از زمین (بنا بقول مشهور در کوه سر الذیب) مستقر گشتند .

بعد از اینکه ایشان از بهشت رانده شدند برای جبران نافرمانی خویش و جلب رضایت حق توبه نموده و سالها بدرگاه خداوند گریه و ندبه نمودند بطوریکه در قران مبین از کلماتی سخن به میان آمده که حضرت آدم و حوا علیهم السلام  آن کلمات را وسیله ذکر جهت توه خویش قرار دادند.

صاحب کتاب درّ ثمین در تفسیر (آیه- 37- سوره بقره که میفرماید:) فَتَلَقَّى آدَمُ مِنْ رَبِّهِ کَلِماتٍ روایت میکند که حضرت آدم علیه السّلام نام‏هاى مبارک پیغمبر اسلام و امامان علیهم السّلام را در عرش دید! جبرئیل به آن حضرت تعلیم داد تا فرمود:

یا حمید بحق محمد، یا عالى بحق على، یا فاطر بحق فاطمه، یا محسن بحق الحسن و الحسین و منک الاحسان.

هنگامى که نام حسین را ذکر نمود اشکهایش جارى و قلب مبارکش شکست.

آنگاه بجبرئیل گفت: چرا وقتى نام پنجمى ایشان را ذکر میکنم قلبم میشکند و اشکم جارى مى‏شود!؟ جبرئیل گفت: این پسر تو دچار یک مصیبتى خواهد شد که مصائب دیگر در مقابل آن کوچک خواهند بود: حضرت آدم فرمود: چه مصیبتى؟ جبرئیل گفت: حسین در حالى شهید مى‏شود که عطشان، غریب، تنها، بى‏یاور و بى‏معین خواهد بود. اى آدم! کار تشنگى آن حضرت بجائى میرسد که آسمان بنظرش مثل دود خواهد آمد. کسى جوابش را نمیگوید مگر با شمشیر، تا اینکه جرعه مرگ را بیاشامد. آن حضرت را نظیر گوسفند از قفا سر مى‏برند، خیمه‏هایش را به یغما میبرند، سر مبارک وى و یارانش را در شهرها میگردانند، زن و بچه‏هایش را به اسیرى خواهند برد. در علم خدا این طور سبقت یافته است. سپس حضرت آدم و جبرئیل نظیر زن جوان مرده گریان شدند.

نکته مهم : شایان ذکر است که خانه کعبه از بناهای حضرت آدم و حضرت ابراهیم خلیل الله علیهما السلام می باشد

فهرست سوره ها و آیاتی که نام مبارک حضرت آدم ذکر شده است

سوره بقره آیات 31 ؛ 33 ؛ 34 ؛ 35 ؛ 37

سوره آل عمران آیات 33 ؛ 59

سوره مائده آیه 27

سوره اعراف آیات 11 ؛ 19 ؛ 26 ؛ 27 ؛ 31 ؛ 35 ؛ 172

سوره اسراء آیات 61 ؛ 70

سوره کهف آیه 50

سوره مریم آیه 58

سوره طه آیات 115 ؛ 116 ؛ 117 ؛ 120 ؛ 121

سوره یس آیه 60

یاحق

/ 0 نظر / 14 بازدید